Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

Niezwykli misjonarze

Jedną z najpiękniejszych kart ewangelizacji Afryki zapisał kard. Adam Kozłowiecki SJ. Były więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz i Dachau w 1945 r. zdecydował się na wyjazd wraz z innymi jezuitami, również więźniami Dachau, do polskiej misji w Rodezji. Najpierw został kierownikiem szkół misji Kasisi, a następnie kapelanem centrum szkolenia inteligencji dla Rodezji Północnej. Do misji należało 30 szkół, do których niekiedy można było dotrzeć jedynie pieszo lub rowerem. Jego miły sposób bycia, serdeczność i komunikatywność zjednały mu miejscową ludność i ułatwiły pracę misyjną.

Kiedy misja rodezyjska została podniesiona do rangi wikariatu apostolskiego, ks. Adam Kozłowiecki został mianowany administratorem apostolskim, a w 1955 r. przyjął sakrę biskupią. Za Jego rządów wiele budowano, sprowadzano różne zgromadzenia zakonne męskie i żeńskie, zakładano szpitale. W 1959 r. Jan XXIII mianował go arcybiskupem Lusaki. Odegrał też dużą rolę w okresie uzyskiwania przez Zambię pełnej suwerenności, którą uzyskała 24 października 1964 r.

W maju 1969 r. abp Adam Kozłowiecki poprosił o zwolnienie z obowiązków arcybiskupa Lusaki i powierzenie ich rodowitemu Zambijczykowi. Wrócił na placówki misyjne jako duszpasterz. Cieszył się, że może być blisko ludzi. Najpierw pracował w Chikuni, potem przez 18 lat w bardzo trudnej misji w Chingombe, a od 1989 r. był kapelanem szkoły średniej i proboszczem w Mulungushi. 15 lat opiekował się parafią Mpunde pomagając ks. Janowi Krzysztoniowi. Mimo podeszłego wieku był pełen sił i prowadził aktywne duszpasterstwo: bierzmował, głosił kazania, udzielał sakramentów św.

W latach 1970-1991 pełnił funkcję przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych w Zambii. W uznaniu zasług arcybiskupa seniora dla misji Jan Paweł II kreował go kardynałem w 1998 roku. Zmarł 28 września 2007 r. w szpitalu w Lusace, po 61 letniej posłudze w Zambii, przeżywszy w kapłaństwie 70 lat.